Dění ve třídách Začít spolu
Ve čtvrtek 14. listopadu se konala akce "Uspávání broučků", která přilákala rodiče, prarodiče, sourozence a přátele třídy 1. A. Začalo se společným vystoupením dětí, které si připravily taneček na písničku Mravenčí ukolébavka. Jejich nadšení a píli ocenili všichni přítomní bouřlivým potleskem.
Po vystoupení následovala série stanovišť s různými úkoly. Děti měly možnost vyzkoušet si různé aktivity, které rozvíjely jejich dovednosti a fantazii. Hlavním stanovištěm bylo malování broučků, kde si každý mohl vytvořit svého vlastního broučka. Kreativita dětí neznala mezí a výslední broučci byli opravdu nádherní.
Vyvrcholením akce byl lampionový průvod. Děti se svými rodiči se seřadily s rozsvícenými lampiony a vydaly se na krátkou procházku kolem školy. Průvod zakončili na prostranství před školou, kde symbolicky uspali své broučky na zimu.
Akce "Uspávání broučků" byla skvělou příležitostí pro děti a rodiče strávit společně čas, tvořit a užívat si podzimní odpoledne.
Jestlipak víte, že 13. listopadu bývá Světový den laskavosti? Naši žáci z 3. B a 1. B to ví určitě. Společně se potkali, aby si mohli společně popovídat o laskavých skutcích a nakonec třeťáci pomohli mladším spolužákům s pracovními listy a strávili tak hezký čas. Děláte taky někdy laskavé skutky?
V 1. A si užili krásný svatomartinský den plný zábavy a učení. Den zahájili zpěvem písničky o svatém Martinovi, která je naladila na sváteční atmosféru. Poté se pustili do úkolů z českého jazyka, kde si žáčci a žákyně procvičovali čtení slov, nechybělo cvičení na počet slabik, začáteční písmena a skládání slov ze slabik. Z grafomotoriky se procvičovaly známá přísloví o zimě a peřině. V matematice prvňáčci pracovali s martinskými rohlíčky, které jim pomohly procvičit sčítání a odčítání. Na závěr si vyrobili svatého Martina s husou, což jim umožnilo rozvíjet jejich kreativitu a jemnou motoriku. Celý den byl velmi úspěšný a děti si odnesly spoustu nových znalostí a dovedností. Bylo krásné vidět, jak se všichni zapojili a užili si společné aktivity. Těší se na další podobné dny plné radosti a učení!
Přemýšlíte, co podniknout během mrazivého odpoledne? Třída 1. B Vás zve na svatomartinskou "plotovku" (stezku) kolem naší školy. Vydejte se po modrých stopách a šipkách Svatého Martina a vyzkoušejte své znalosti u zastávek s úkoly. Stezka bude pro Vás připravená od dnešního dne do pátku.
Startuje se u vchodu do ZŠ, který je označen plakátem a mapkou.
P. S.: na konci najdete krabici s pokladem
Dopravní výuka BOROVINA
V pondělí 4. 11. se třídy 4. A a 4. B společně vydaly do Boroviny na dopravní výuku. Nejdříve nás čekala trocha teorie - žáci se učili o značkách, pravidlech silničního provozu, povinné výbavě kola atd. Poté si žáci mohli jít vybrat své kolo ven a již vyrazili na dopravní hřiště. Ze začátku to byl zmatek, ale postupně si děti zvykly. Na konci výuky už všichni jezdili parádně a mají našlápnuto k obdržení řidičského průkazu na kolo.
Rarášci a historie
V úterý 5. 11. žáci 4. A, 4. B a 5. A vyrazili do divadla Pasáž na představení Rarášci a historie. Čekal nás rychlý průlet historií, který nám ale nepřišel vůbec nudný - byl totiž doprovázen písničkami a animovaným filmem. Někteří se dokonce zapojili do tance a zpívání.
Halloween vs. Dušičky
Ve středu 6. 11. si žáci ze 4. B oblékli strašidelné kostýmy - ve třídě byl totiž Halloween day. I paní učitelka s paní asistentkou přišly v kostýmu. Děti čekala halloweenská bojovka se sladkou odměnou, dozvěděly se víc věcí o dušičkách a samozřejmě proběhla i módní přehlídka kostýmů za doprovodu strašidelné hudby. Děti také hlasovaly o nejlepší kostým třídy.
Od 12. listopadu do začátku adventu se v Třebíči na Karlově náměstí uskuteční výstava s názvem "Zimní Třebíč". Lvi z 5. A, kteří mají rádi tvoření, se do akce s chutí zapojili a v hodinách výtvarné výchovy vytvořili krásný výrobek, v jehož centru je třebíčská bazilika. Nechybí ani domy z dolní strany Karlova náměstí, vánoční stromeček a pro potěšení dětských oček sněhulák.
Srdečně Vás zveme na zimní výstavu, kde budou také k vidění výrobky ostatních tříd a školní družiny. Výrobky budou vystaveny v dřevěných chaloupkách před radnicí.
Lvi z 5. A
V pondělí 4. listopadu se v 1. A objevily různé strašidelné masky. Důvod byl všem jasný. U Broučků byla halloweenská párty. Ale ani strašidla a příšery nesmí zahálet. A tak tedy vzhůru do halloweenské školy. První úkol byl hudebně taneční na písničku Knock, knock, trick or treat. Následovala hrůzostrašná matematika. Vždyť počítání duchů, kostí, pavouků ... se neděje každý den. Halloweenské dýně si připravily úkol z geometrie. Další úkoly procvičily naše žáky a žákyně i z českého jazyka – orientace na řádku, počet slabik, první a poslední hláska, psaní slabik k obrázku. Nakonec se tvořila halloweenská dýně. První den po podzimních prázdninách příjemně uběhl a vše se hravou formou zopakovalo. Velké poděkování patří i maminkám za bezva strašidelné občerstvení.
V pátek 25. 10. se 2. A vydala pěšky na procházku Třebíčí, abychom si mohli zblízka prohlédnout památky zapsané na seznamu UNESCO. Nejprve jsme si prohlédli židovský hřbitov, kousek židovské čtvrti a nakonec Baziliku svatého Prokopa zvenku i zevnitř. Po prohlídce tohoto nádherného kostela se děti v naučném programu MKS „Jak se staví bazilika" také dozvěděly, jak stavba této památky probíhala a některé postupy středověkých stavebníků si mohly také vlastnoručně vyzkoušet.
Jistě každý zná dvojici pejska a kočičku od Josefa Čapka. V pátek 25. října ji poznali i všichni z 1. A. Tento den se pracovalo s příběh Jak pejsek a kočička slavili 28. říjen. A kdo tento příběh dobře zná, ví, že vše se točí kolem naší státní vlajky. A i u našich prvňáčků byla naše vlajka v hlavní roli. Vlajka se nejenom hledala, ale i počítala a největší práci dalo ji vyrobit. Neopomněly se ani další symboly naší země (velký a malý státní znak a vlajka prezidenta republiky). Společně s Karol a Kvídem se zazpívala naše státní hymna. A nechyběla ani pátrací akce po tajemné osobnosti. Skupinky prvňáků dostaly portrét jedné významné osobnosti a musely vyrazit po škole vyzvídat od starších spolužáků, kdo že by to mohl být? Vy již jistě tušíte. Poslední den s pejskem a kočičkou pěkně uběhl a před prvňáky jsou jejich první podzimní prázdniny. Tak krásné prožití posledních říjnových dnů všem školákům.
Za okny tu máme krásný podzim. Podzim je však i ve třídě 1. A plné broučků. Ve čtyřech centrech aktivit čekaly na žáky a žákyně různé podzimní úkoly. V centru matematiky se počítaly podzimní plody a dávaly se do správných košíků. Tajemstvím byly maminčiny zavařeniny. K tomu, aby se přišlo na to, kolik toho maminka uchovala na zimu, byla potřeba baterka. A pak už se počítal podzimní obrázek. V centru čtení a psaní se skládala probraná písmenka, ve hře Doveď ježka do skrýše z listí se četly slabiky a pak už na každého čekala podzimní knížka s písmenkovými úkoly. V centru ateliér se vyráběl papírový drak. No, a co ještě zbývá do objevů? Přeci krásné podzimní barvy. Tedy se experimentovalo s mícháním barev. Podzimní práce se v 1. A dařila a všichni zaujatě pracovali.
V 1. B jsme si dnes užívali halloweenské dopoledne. Na pomoc nám přišly holky z 9. B - tímto jim ze srdce děkuji - bez Vás by to takhle skvěle nedopadlo, děkuji Aničko, Emčo, Adélko a Hani. A co jsme všechno zvládli? Po splnění ranního úkolu jsme se vrhly na naše obří dýně. Každá skupina měla za úkol dýni změřit, zvážit, porovnat její velikost a zapsat výšku pomocí pěnových kostek, ale také vytvořit z kartiček koloběh života dýně. Potom následovalo vydlabávání a vyřezávání dýní, soutěž o nejrychleji vytvořenou toaleťákovou mumii a vytváření kostlivců. Děkujeme také rodičům, kteří napekli pro naše děti halloweenské dobrůtky. Dnešní den se moc vydařil, školu zdobí naše dýně a děti si za odměnu pochutnaly na čoko očích a dalších halloweenských dobrotách.
Ve středu 23. října se všichni třeťáci sešli ve Studiu Kopce u jazykového projektu s tématem Halloween. Děti vystřídaly několik stanovišť, kde se hravou formou seznámily se slovní zásobou k tomuto původně keltskému svátku. Akce proběhla dříve, protože příští týden máme podzimní prázdniny. Na závěr jsme se všichni občerstvili u halloweenského pikniku a společně si zatančili. Moc jsme si to užili!
Tak tahle centra aktivit se nám do naší lesní třídy přímo hodila. Tématem byl Podzim. A co všechno jsme zvládli? Třeba vyrobit si lucerničku, přiřazovat přírodniny do připravené tabulky, ale i číst, psát a počítat. Z kaštanů jsme poskládali svá jména nebo jména kamarádů a ve třídě jsme také připravili pro celý první stupeň Podzimní výstavu, jejíž součástí byla i "poznávačka". Učíme se ale také hodnotit svoji práci, vyzdvihnout, co se nám daří a také si uvědomit, na čem bychom ještě měli pracovat. Není to jen tak, to sebehodnocení. Více řeknou fotografie samy. Máme se tu moc hezky. Děti z lesní třídy a lišák Hubert.
Tak to bylo něco! Měli jsme tolik otázek, že z hodinového programu byl rázem dvouhodinový! Paní lektorka Eva Novotná se na nás nezlobila a odpovídala a odpovídala. Úžasná expozice, úžasná průvodkyně a my prý byli také úžasní. Zvídaví lvi už ví o nerostech a horninách skoro vše. I to, že zkamenět může i zub mamuta.
A odpoledne vyrážíme na pole hledat vltavíny.
V týdnu od 16. října 2. A pracovala v centrech aktivit na téma Třebíč je naše!. V jednotlivých centrech se druháčci seznamovali s třebíčskými památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO a jejich zajímavostmi. Ve čtení a psaní si všichni přečetli pověst o Rafaelovi a vyzkoušeli si psaní hebrejského písma. V matematice se věnovali příkladům a slovním úlohám inspirovaným bazilikou i židovskou čtvrtí. Vyzkoušeli si také stavbu baziliky z kostek. V atelieru kreslili vybranou památku suchým pastelem podle fotografie. A centru objevy zkoumali souvislosti mezi rozetami třebíčské baziliky a podobou kruhových objezdů ve městě. Všem se bádání spojené s krásnými místy v Třebíči moc líbilo.
V týdnu od 16. října 2. A pracovala v centrech aktivit na téma Třebíč je naše!. V jednotlivých centrech se druháčci seznamovali s třebíčskými památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO a jejich zajímavostmi. Ve čtení a psaní si všichni přečetli pověst o Rafaelovi a vyzkoušeli si psaní hebrejského písma. V matematice se věnovali příkladům a slovním úlohám inspirovaným bazilikou i židovskou čtvrtí. Vyzkoušeli si také stavbu baziliky z kostek. V atelieru kreslili vybranou památku suchým pastelem podle fotografie. A centru objevy zkoumali souvislosti mezi rozetami třebíčské baziliky a podobou kruhových objezdů ve městě. Všem se bádání spojené s krásnými místy v Třebíči moc líbilo.
16. 10. čekala na druháčky ve třídě milá návštěva z Městské policie v Třebíči, která jim přišla povyprávět v rámci preventivního programu o různých nebezpečích, která na ně můžou číhat nejen venku, ale i doma. Děti si připomněly, jak se bezpečně chovat a předcházet tak nehodám, úrazům a jiným nepříjemnostem, které by je mohly potkat. Paní policistka druháčkům také připomněla důležitá telefonní čísla, kam si zavolat o pomoc, pokud se něco závažného opravdu přihodí.
I naši prvňáčci se zapojili do projektu města Třebíče o památkách UNESCO. Ve středu 16. října se 1. A společně s rodinnými příslušníky vydala po stopách ještěrky Terky, která v Třebíči nebydlí tak dlouho, ale zná různá krásná zákoutí našeho města. Cílem vycházky s Terkou bylo poznat a prozkoumat významné památky. Terka si připravila deset úkolů, které se cestou plnily. A žádné otálení, začalo se hned na Karlově náměstí. Prvním úkolem bylo najít ještěrku Terku, zazpívat ji písničku a samozřejmě si ji pohladit pro štěstí. A hurá na druhý úkol k Černému domu. Pak už se zamířilo na lávku plukovníka Jindřicha Svobody ke třetímu úkolu zjistit, jak se jmenuje řeka, která protéká Třebíčí. A zde Terka prozradila prvňáčků veliké tajemství, že právě vstupují do památek UNESCO. Na náměstí rabína Ingbera v informačním středisku se nacházel další zábavný úkol. Byl totiž razítkovací. A hned vedle se nachází Zadní synagoga, která skrývala další pozorovací úkol. Synagogu si dobře prohlédnout a zakresli počet oken a jejich správný tvar. Podle mapy se dále putovalo až k bazilice. Cestou se narazilo na krámek s předměty dob dávno minulých, tak se děti něčemu i přiučily, co se dříve používalo a dnes už je to zapomenuto. A pomalu se 1.A přibližovala ke krásné stavbě, která je zde již 750 let. A zde opět počítací úkol. Kolik kulatých oken je zezadu baziliky? Každý si s tím hravě poradil. A když už je někdo u baziliky, nezapomene jistě navštívit i bylinkovou zahrádku, na kterou dohlíží sv. Benedikt. Úkol psací zde byl připraven. Co drží sv. Benedikt v dlaních? Z bylinkové zahrádky je to kousek na nádvoří třebíčského zámku, kde byl kašnový úkol. I zde nechyběla návštěva ička a další razítko do sbírky. A úplně poslední úkol ještěrka Terka připravila u vstupní brány zámku. Putování se vydařilo, počasí přálo. Velké poděkování patří ještěrce Terce za úkoly a za odměnu si ji žáci a žákyně vyrobili.
11. 10. se 4. A věnovala celý den tématu Zdraví. Začali jsme sdílením vědomostí o tom, co to zdraví je a co o něm už víme. Poté jsme se podívali na anglické video, díky kterému jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací. Následně jsme se věnovali problematice prakticky ve skupinách. Na jednom ze stanovišť jsme si pořádně zacvičili podle videa, na druhém stanovišti jsme zkoumali pomocí barvy, zda si myjeme správně ruce, na třetím stanovišti jsme relaxovali pomocí meditačního příběhu s mandalami a na posledním stanovišti jsme zkoumali školní jídelní lístek, rozhodovali, jaká jídla jsou zdravá a zkoušeli jsme si sestavit vlastní jídlo podle nutriční tabulky.
Naše škola se zapojila do program Trenéři ve škole, který je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělesné výchovy v 1. A a v 1. B, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učitelkami na správném a pestrém pohybovém rozvoji dětí. V zásadním věku pro vybudování vztahu k pohybu tak vytváří pozitivní vazbu dětí k pohybovým aktivitám, které ovlivňují jejich fyzické i mentální zdraví a rozvoj mozku. To dětem pomáhá i k lepším studijním výsledkům. Program je zcela neselektivní z pohledu sportů i dětí, a proto je zacílen do řádných hodin TV, aby zasáhl 100 % dětí. Jedním ze základních principů programu je zákaz náborování. Je kladen důraz na spolupráci s učitelkami a jejich zapojení do samotných cvičení a her. Tento program se opravdu povedl a baví nejen děti ale i paní učitelky. SPORTU ZDAR!
V 3. B se už druhý týden věnujeme městu Třebíč. Pracujeme v centrech aktivit, kde poznáváme, zjišťujeme, zkoumáme, čteme, píšeme a malujeme. V každém ranním úkolu se dozvídáme odpovědi na naše otázky, které máme na našem Parkovišti otázek.
V minulém týdnu jsme vyrazili do Expozice cesty časem a dnes jsme byli na návštěvě u starosty města Třebíče- pana Pavla Pacala. Ukázal nám svoji kancelář, zasedací místnosti v obou budovách úřadu a pověděl spoustu zajímavostí. Tímto mockrát děkujeme za milé uvítání, jeho čas, který nám věnoval i za krásné dárky. Jako překvapení jsme mu donesli jeho portréty, které jsme nakreslili. Myslíme si, že se nám celkem povedly. No, posuďte sami.
A kam příště? Že by do Alternátoru?
V týdnu od 7. 10. se třída 2. A věnovala v rámci Týdne pro zdraví ovoci a zelenině, protože druháčci už dobře vědí, že jsou v naší stravě velice důležité a moc nám prospívají. Během týdne jsme se naučili poznávat mnoho druhů ovoce a zeleniny a jejich názvy jsme využili i při procvičování učiva českého jazyka, když jsme je řadili podle abecedy. Druháčci si pak ve skupinkách podle receptů vytvořili tři druhy salátů, na kterých si všichni moc pochutnali.
Známe osvícenské patenty habsburských panovníků.
Malujeme portréty Marie Terezie a Josefa II.
Hrajeme scénku, jak učí syna vládnout.
Na chvilku žijeme v baroku.
Přenášíme palác ve čtvercové síti.
Řešíme matematické tajenky a čtyřsměrky o Habsburcích.
A už víme, že:
Chytrá žena na trůnu měla krásnou korunu.
Do školy nás poslala, bankocetle vydala, čísla domům přidala.
Zavedla i příjmení, pak Josef přebral velení.
Lvi z 5. A
A máme tu TÝDEN ZDRAVÍ. A co si dát něco zdravého? V úterý 8. října se 1. A vydala do cvičné kuchyňky a vyzkoušela si přípravu zdravých pomazánek. A věřte, že bylo z čeho ochutnávat. Všechny pomazánky, ať vlastnoručně vyrobené nebo od maminek připravené byly velká mňamka. Jistě byste také rádi ochutnali vajíčkovou, pažitkovou, sýrovou, cizrnovou, avokádovou, pomazánku z červené řepy, kapiovou. Všem malým kuchařům a kuchařkám patří velké uznání a mamince Kláře velké poděkování za pomoc. A víte, co bylo vůbec nejlepší? No přeci společné hodování.
Dnes jsme v rámci Týdne pro zdraví podnikli velkou akci. Děti se rozdělily do skupin podle toho, který recept jim byl sympatičtější, každá skupina dostala kapesné 200 Kč a vyrazili jsme na nákupy. V matematice jsme se totiž učili obchodovat. A paní učitelce přišlo, že papírové mince jsou pro šikovné prvňáčky nuda. Praxe navíc lépe připraví děti na život.
Náš cíl byl blízký obchod s potravinami, kde si děti měly za úkol samy nakoupit potraviny a ve škole z nich připravit zdravé svačinky. A jak to dopadlo? Jedna byla lepší, než druhá - sýrová, pažitková, mrkvová, mňam! Také se po nich jen zaprášilo.
Po jídle jsme "čistili zoubky" a stihli jsme i zhodnotit tento projekt. A teď hurá do práce, protože nás brzy čekají centra aktivit na téma Podzim.
Třída 1. B začíná trénovat své kuchařské schopnosti. Všechno to začalo tím, že děti dostaly za úkol naučit se básničku o dědečkovi, který trhá jablíčka a potom snídá koláč s jablky. V básničce vystupovali školáci, kteří dědečkovi nechtěli pomoci se sklizní jablek, ale koláč by si naopak rádi dali. Darebáci! To my takoví nejsme. S chutí do toho, půl je hotovo! V pátek ráno jsme se vydali do školní kuchyně a upekly dva perfektní jablečné záviny. Děti spolupracovaly, pomáhaly si vzájemně a odměnou byla sladká dobrota. Po tom, co jsme se posilnili, jsme "pod jabloní" odrecitovali básničky. Celá třída si zasloužila nejen potlesk, ale i zlatou veverku za zásluhy tohoto dne!
Dne 5. 10. od 10:00 se v Třebíči na Karlově náměstí uskuteční již tradiční akce Dýňobraní. Dobrovolníci z 5. A, kteří mají rádi tvoření, se do akce s radostí zapojili. V hodinách pracovní a výtvarné výchovy vytvořili „Naši farmu", která bude na Dýňobraní k vidění.
Srdečně Vás zveme na příjemnou podzimní akci a doufáme, že se Vám náš výrobek bude líbit.
Lvi z 5. A
Žáky ze 4. B čekalo v září několik změn - děti se seznámily s novou paní třídní učitelkou i s novou paní asistentkou. Seznámení proběhlo úspěšně a během adaptačního dne jsme si kromě seznamovacích a týmových her také vytvořili své vlastní pirátské podobizny.
I když v září bylo pro žáky 4. B mnoho nového, třída Pirátů nezahálela - společně jsme vytvořili nová třídní pravidla, konal se u nás týden basketbalu zakončený zápasem, v Evropském týdnu mobility proběhla centra aktivit na téma Dopravní výchova, děti si vyrobily vlastní hudební nástroje do hodin hudební výchovy, každou středu máme čtenářské dílny a spoustu dalšího. Kromě toho se naši Piráti snaží sbírat celé pololetí poklad jak pro třídu, tak do své osobní truhly. Už se všichni moc těšíme, jak nám to půjde v dalších měsících.
@cz.basketball #tydenbasketbalunazs https://www.basket-trebic.cz/
První měsíc toho školního roku utekl jako voda a my jsme v 3. B rozhodně nezaháleli. Týden basketbalu, Pěšky do školy, centra aktivit, nové třídní téma, pravidla a spoustu dalšího. Už teď se těšíme, kam nás kouzelné utržené sluchátko "zanese" v dalších měsících.
Žáci 2. B odstartovali první CA v novém školním roce. Tentokrát na téma sv. Václav. Vytvořili si svatováclavskou korunu, komiks, portrét sv. Václava, vyluštili početní tajenku a napsali si některé zajímavosti. Nechyběla ani česká vlajka, velký státní znak, chorál sv. Václava a společně jsme si taktéž zazpívali českou hymnu. Všem přejeme krásný DEN ČESKÉ STÁTNOSTI.